Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadanie imienia i sztandaru wieluńskiej szkole budzi wątpliwości

Daniel Sibiak
Jan Derbis boi się, że sztandar wykorzystają przeciwnicy prawdy historycznej o Wieluniu
Jan Derbis boi się, że sztandar wykorzystają przeciwnicy prawdy historycznej o Wieluniu fot. Magdalena Kopańska
Gimnazjum nr 2 będzie miało sztandar i będzie nosiło imię Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej.

Choć radni podjęli już w tej sprawie uchwałę, nie wszyscy uważają, że to słuszna decyzja. Zdaniem radnego Jana Derbisa, może ona posłużyć przeciwnikom prawdy historycznej o bombardowaniu Wieluniu jako propaganda.

- Przyjęcie tej nazwy moim zdaniem oznacza przyznanie racji Niemcom, że w Wieluniu stacjonowało wojsko i 1 września 1939 r. Niemcy mieli prawo zbombardować miasto - mówi Jan Derbis.

Z tymi zarzutami nie zgadza się historyk prof. Tadeusz Olejnik, a jednocześnie radny.

- Zanim pan się wypowie, proszę się najpierw przygotować. Nie jest prawdą, że Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej 1 września stacjonowały w Wieluniu. Były rozmieszczone na terenie powiatu wieluńskiego - w Sieńcu i Kraszkowicach - podkreśla.

Pozostali radni nie mieli problemu z przyjęciem uchwały w sprawie nadania imienia i ustanowienia sztandaru. Bardziej interesowało ich to, kiedy zostanie wykonany sztandar i jak będzie wyglądał. Od Małgorzaty Jachowicz-Wróblewskiej, dyrektorki Gimnazjum nr 2, dowiedzieli się, że sztandar już powstaje, a uroczystość nadania imienia szkole odbędzie się 1 września.

Wieluń został zbombardowany o świcie 1 września 1939 r., jeszcze przed wypowiedzeniem wojny. Zginęło około 1.200 osób, a znaczna część zabudowy przestała istnieć. W wyniku nalotu w gruzach legł szpital, wieluńska Fara i synagoga.

Radni i władze miasta chcą przebić się do świadomości Polaków z informacją, że Niemcy zbombardowali śpiące miasto, w którym nie stacjonowało wojsko, co - ich zdaniem - można nazwać tylko aktem terroru. Dlatego też słowa o terrorystycznym nalocie znalazły się na obelisku poświęconym pamięci wieluńskich Żydów, który odsłonięto 1 września 2009 roku- w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej w miejscu zburzonej synagogi.

Choć, jak dowodzą historycy, w Wieluniu nie było wojska, to nadanie szkole imienia Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej może budzić wątpliwości.

W centralnej części sztandaru umieszczona będzie bowiem przedwojenna fotografia z 15 sierpnia 1939 r., na której znajdzie się grupa defilujących żołnierzy z Wieluńskich Batalionów na tle Kolegium Pijarskiego w Wieluniu, a pod elementem graficznym i nazwą szkoły umieszczony został napis "W Wieluniu".

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto