Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40-lecie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego okazją do jego promocji [FOTO]

Zbyszek Rybczyński
Zbyszek Rybczyński
40 lat temu utworzono Załęczański Park Krajobrazowy, jeden z pierwszych tego rodzaju obszarów chronionych w Polsce. Z okazji jubileuszu zaplanowano szereg wydarzeń promujących walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe jurajskiej krainy.

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim zrealizuje w najbliższych miesiącach projekt „40 lat Załęczańskiego Parku Krajobrazowego - turystyka i krajobraz”. Cykl działań promocyjno-edukacyjnych uzyskał wsparcie z budżetu województwa łódzkiego w wysokości 9 tys. zł.

We współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przewidziano trzy wyjazdy studyjne po ZPK. Weźmie w nich udział co najmniej 150 osób, które poznają najciekawsze zakątki parku i dowiedzą się o jego roli w rozwoju turystyki i edukacji. Uczestnikom zostaną zapewnione transport, przewodnik, materiały i gadżety. Zaplanowano też konkursy wiedzy oraz artystyczno-plastyczne na temat ZPK z nagrodami dla dzieci i młodzieży. Kolejne przedsięwzięcie to wystawa fotografii i prac malarskich, ukazujących piękno parku, którą będzie można oglądać na terenie załęczańskiego ośrodka.

Część działań wpisuje się również w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Latem na terenie ZPK zaplanowano rajdy na orientację pod hasłem „Niepodległa”, których uczestnicy będą na trasie sprawdzać swoją wiedzę historyczną i znajomość ZPK.

- Na trasie rajdu planujemy uwzględnić dwa miejsca upamiętniające walki nad Wartą w czasach II wojny światowej - dodaje Krystyna Mikita, dyrektor Nadwarciańskiego Grodu.

ZPK został utworzony w 1978 r. na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Sieradzu. Był to jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Wyjątkowości Załęczańskiemu Parkowi Krajobrazowemu nadaje położenie na północnym krańcu Jury Polskiej. Leśny krajobraz urozmaicają wapienne ostańce z jaskiniami (niestety niedostępnymi dla turystów), osobliwą florą i fauną, kamieniołomy i związane z nimi wapienniki, czyli nieczynne już charakterystyczne piece. Znajdujący się w obrębie parku Wielki Łuk Warty uchodzi za najpiękniejszy i najwartościowszy przyrodniczo odcinek całej rzeki.

O historii parku sporo będzie się mówić podczas konferencji, którą załęczański ośrodek przygotowuje wspólnie z dyrekcją Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Wiadomo już, że referaty wygłoszą m.in. pomysłodawca utworzenia ZPK prof. Romuald Olaczek i badacz tutejszych jaskiń dr Adam Szynkiewicz. Konferencję zaplanowano w dniach 12-13 września. W pierwszym dniu będą tradycyjne wykłady, w drugim sesja terenowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto