18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie "Wieczoru poezji przy świecach" [ZDJĘCIA]

Redakcja
Jubileusz 25-lecia "Wieczoru poezji przy świecach" świętowała społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka oraz zaproszeni goście. Nie zabrakło pomysłodawczyni poetyckich spotkań Elżbiety Kalińskiej oraz najsłynniejszej absolwentki II LO - aktorki Joanny Osydy

Zanim uczestnicy jubileuszowego spotkania przy świecach wybrali się w sentymantalną podróż w przeszłość, na scenie prezentowali się uczestnicy Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej, bo taką formę sześć lat temu przybrała impreza. Zaśpiewała również Joanna Osyda, która przygotowywała młodzież do występów. Warsztaty to już 12-letnia tradycja konkursu, zainicjowana przez Zofię Szymanek (dziś Szpikowską).

Jury najbardziej spodobał się występ Sandry Czarnuch, która wykonała piosenkę "Ktoś do kochania". Jeden z jurorów w karcie oceny wpisał tylko jedno słowo - "pięknie", przyznając Sandrze maksymalną ilość punktów.

- Ponieważ mam słabość do Doroty Osińskiej, która śpiewała niebanalne utwory, postanowiłam, że spróbuję wykonać utwór z jej repertuaru - mówiła po rozdaniu nagród Sandra Czarnuch. Uzdolniona wokalistka miała podwójne powody do radości, bowiem otrzymała również nagrodę publiczności.

Drugie miejsce zajęła Sandra Stochmiałek, a trzecie Karolina Szymańska, która została również wyróżniona przez Joannę Osydę - za "dojrzałość, pokorę, profesjonalizm w trakcie prób i wzruszenia podczas koncertu", jak uzasadniła aktorka. Pozostałe wyróżnienia odebrały Karolina Trzcińska oraz Weronika Pawełoszek.

Część jubileuszową prowadziła Anna Ryczek-Sołtysiak, uczestniczka pierwszego "wieczoru". Wspomnieniom, wzruszeniom i anegdotom nie było końca. Nie zabrakło występów absolwentów szkoły i samej Zofii Szpikowskiej (nagrodzonej przez publiczność szczególną owacją), archiwalnych filmów i oczywiście ogromnego jubileuszowego tortu.

- Na początku wszystko odbywało się spontanicznie. Nie było takich warsztatów jak dziś, czy szczególnych przygotowań do koncertu. Cieszę się, że tradycja jest kontynuowana, bo w wielu szkołach nic się już nie dzieje. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo znam bardzo wiele szkół, w których, owszem, odbywają się imprezy sportowe, jakieś konkursy komputerowe, natomiast słowo umiera - mówiła Elżbieta Kalińska, która w II LO uczyła języka polskiego, a w Studium Nauczycielskim wykładała o języku i literaturze dla dzieci i młodzieży.

Pomysłodawczyni "Wieczoru poezji przy świecach" wyrazie uznanie dla obecnego na jubileuszu Zdzisława Spychały, dyrektora szkoły w latach 1993-1996: - Pan dyrektor nie tylko kochał młodzież, ale też po prostu słowo. Mam nadzieję, że w nowej pani dyrektor (Renacie Tatarze - red.) będziecie mieć takiego samego mecenasa, bo jest to niezmiernie istotne.

Wspominając artystyczne aktywności w II LO, nie można było pominąć teatru "Obecny", który również powstał z inicjatywy Elżbiety Kalińskiej. Jednym z istotniejszych jego sukcesów była Złota Maska dla spektaklu „Zabawy młodzieży nieużyteczne społecznie” na festiwalu w Poznaniu.

- Członkini jury Barbara Wachowicz powiedziała po przedstawieniu wieluńskiego teatru, że nareszcie zrozumiała Białoszewskiego - wspominała Anna Ryczek-Sołtysiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto