Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

19 lutego mieszkańcy gminy Chąśno wypowiedzą się w sprawie budowy elektrowni wiatrowych

Redakcja
Rafał Klepczarek
Mieszkańcy gminy Chąśno 19 grudnia w referendum odpowiedzą na pytanie, czy chcą mieć w tej części powiatu łowickiego elektrownie wiatrowe. Prawie 30 wiatraków chcą tam postawić prywatne spółki z Łowicza i Inowrocławia. Jeśli tam zainwestują, to wiatraki staną na najbliższe 25-30 lat.

- Naszym zdaniem wiatraki mają stanąć zbyt blisko budynków mieszkalnych i obawiamy się, że hałas utrudni nam życie na dziesiątki lat - mówi Tadeusz Uczciwek z Goleńska, jeden z inicjatorów zbierania podpisów pod petycją w sprawie organizacji ogólnogminnego referendum. - Zresztą na stronie internetowej Urzędu Gminy w Chąśnie pojawiła się ankieta dotycząca budowy turbin wiatrowych i znaczna większość respondentów była im przeciwna.

Przeciwnicy wiatraków zebrali 279 podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Oznacza to, że podpisało się pod nim więcej niż 10 proc. mieszkańców Chąśna i okolic, którzy są w wieku wyborczym.

Rada Gminy w Chąśnie powołała specjalną komisję, która dokonała analizy wniosku i zakwestionowała 34 podpisy. Głównie chodziło o to, że część była nieczytelna, inne miały błędy w numerze PESEL. Zdarzyło się też, że przeprowadzenie referendum poparły osoby nie mające uprawnień wyborczych. Po zliczeniu głosów uznano jednak, że wniosek jest zgodny z prawem.

W piątek, 16 grudnia chąśnieńscy radni większością głosów ustalili, że gminne referendum odbędzie się w niedzielę, 19 lutego. Z 15 radnych 8 poparło przeprowadzenie referendum, 6 wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciwny. Wątpliwości części radnych brały się stąd, że pod referendalnym wnioskiem podpisali się mieszkańcy Goleńska, Sierżnik, Błędowa, Skowrody Południowej i Marianki. Może to oznaczać, że mieszkańcy innych wsi nie mają takich obiekcji, a pytanie, które zostanie zadane uczestnikom referendum dotyczy całej gminy.

Gminne referendum będzie odbywać się w godzinach od 7 do 21 w trzech lokalach wyborczych. Uczestnicy referendum będą mogli wyrazić swoją opinię w Urzędzie Gminy w Chąśnie, Szkole Podstawowej w Mastkach oraz przyjaznym osobom niepełnosprawnym Zespole Szkół w Błędowie. Gminne wybory pochłoną ok. 15 tys. złotych.

Obecnie gmina czeka na decyzję wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, czy podjęta 16 grudnia uchwała rady nie wybiega poza jej gminne kompetencje.
- W elektrowniach wiatrowych szukamy ratunku dla naszych gminnych finansów (gmina szacuje, że rocznie dodatkowo z podatków mogłaby zyskać nawet milion zł - przyp. red.) - nie kryje poparcia dla turbin wójt Dariusz Reczulski. - Dajemy jednak wolną rękę mieszkańcom, aby wypowiedzieli się w tej sprawie.

Wyniki referendum będą znane 20-21 lutego. Aby było ono ważne musi w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. osób uprawnionych do głosowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto