Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

110-lecie bankowości spółdzielczej w Lututowie [ZDJĘCIA]

Zbyszek Rybczyński
Historia bankowości spółdzielczej w Lututowie sięga początków XX wieku. W piątek, 14 lipca, Rejonowy Bank Spółdzielczy zorganizował uroczystości z okazji jubileuszu 110-lecia

- Lokalny bank z ludzką twarzą – takiego określenia użył w swoim wystąpieniu Jerzy Łuszczek, przewodniczący rady nadzorczej RBS w Lututowie. Przybliżył on zebranym historię miejscowej bankowości spółdzielczej. Następnie wspólnie z prezesem zarządu Marianem Fitą odsłonił pamiątkową tablicę, dedykowaną założycielom, członkom i pracownikom placówki. W powietrze wypuszczono 110 balonów. Uczestniczy jubileuszowej uroczystości mogli zwiedzić salę historyczną, w której zgromadzono stare urządzenia, dokumenty oraz niezliczone dyplomy, statuetki i nagrody dla banku.

- Przy okazji jubileuszu chcieliśmy wyeksponować nasze osiągnięcia. Cieszę się, że możemy świętować w tak znamienitym gronie. Historia banku jest bardzo długa, nie brakowało perturbacji, ale najważniejsze, że dalej idziemy do przodu. Cieszymy się dużym zaufaniem klientów, o czym świadczy fakt, że mamy więcej depozytów jak kredytów. Stawiamy na spokojny, zrównoważony rozwój – mówi Marian Fita, który kieruje lututowskim bankiem już 35 lat.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali bankietowej w Hipolitach, gdzie m.in. wręczono odznaczenia i statuetki. Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Mieczysław Grodzki uhonorował lututowski bank statuetką „Złoty Laur Spółdzielczości”. Jubileusz stał się też okazją do oficjalnego nadania bankowi honorowego tytułu „Zasłużony dla województwa łódzkiego”. RBS w Lututowie jest znany z tego, że wspiera m.in. organizacje społeczne, czy placówki oświatowe. Inicjuje też przedsięwzięcia służące lokalnej społeczności.

Historia bankowości spółdzielczej w Lututowie rozpoczęła się 29 grudnia 1907 r., kiedy mieszkańcy utworzyli Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe. Jego inicjatorem był proboszcz ks. prałat Apolinary Lutoborski, który został jego pierwszym prezesem. Celem działalności Towarzystwa było wspieranie drobnych rzemieślników i rolników. Wśród organizatorów Towarzystwa znajdowało się wiele szanowanych osób z Lututowa i pobliskich miejscowości jak m.in. Julian Ciemniewski, właściciel majątku Świątkowice czy ks. Józef Skowroński.

RBS w Lututowie jest lokalnym bankiem z polskim kapitałem, jego zasięg działania obejmuje powiaty wieruszowski, wieluński, sieradzki i ostrzeszowski. Obecnie bank zrzesza 9.350 członków i obsługuje ponad 78 tys. klientów, prowadząc dla nich 65,3 tys. rachunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto