Wybierz region

Wybierz miasto

  Szkoła siłą umundurowana

  Autor: Michał Gebauer

  2006-11-15, Aktualizacja: 2006-11-15 02:31 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Mundurki noszą uczniowie najbardziej prestiżowych szkół w Europie i Stanach Zjednoczonych. Także w Łodzi szkoły z aspiracjami chcą, aby ich podopieczni wyróżniali się z tłumu młodych ludzi spieszących na lekcje.

  Mundurki noszą uczniowie najbardziej prestiżowych szkół w Europie i Stanach Zjednoczonych. Także w Łodzi szkoły z aspiracjami chcą, aby ich podopieczni wyróżniali się z tłumu młodych ludzi spieszących na lekcje. Dlaczego więc projekt wprowadzenia uniformów do polskich szkół budzi tak wiele protestów?

  Być może dlatego, że to co decyduje o prestiżu nie może być powszechne. Pokolenie obecnych trzydziestolatków pamięta stylonowe fartuchy szkolne z dopinanymi białymi kołnierzykami. Obowiązkowy strój, do którego uczniów się zmusza, nie ma w sobie nic nobilitującego. Co innego, gdy nauczycielom uda się przekonać młodzież do noszenia jednakowych strojów.

  Mnożenie kosztów
  Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy oświatowej na szczęście dopuszcza jedynie możliwość wprowadzenia mundurków. O tym, czy uczniowie będą chodzić w ujednoliconych strojach mają decydować dyrektorzy. Minister edukacji Roman Giertych zaapelował jednak do nauczycieli, aby ustawa nie pozostała martwa. Zapewnił jednocześnie, że będzie osobiście to nadzorował.

  Tymczasem rodzice obawiają się kosztów związanych z przedsięwzięciem. - To kolejny wydatek, który spadnie na nasze barki - mówi Anna Woźnicka, matka 9-latka.

  Na ten sam problem uwagę zwraca Janusz Bęben, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. - Niewielu moich podopiecznych pochodzi z zamożnych domów - dodaje dyrektor.

  - Poza tym mundurek niczego nie załatwi za nauczycieli. To nie jest recepta na poprawę sytuacji w szkole.

  W ZSP 3 w sprawie mundurków przeprowadzono nawet referendum, w którym 100 procent uczniów opowiedziało się przeciwko ich wprowadzaniu. Roman Giertych przekonuje tymczasem, że uniformizacja jest z wielu powodów korzystna. Jednakowe stroje nie prowokują, a zdaniem ministra są również tańsze niż ubrania, w których uczniowie pokazuje się w szkole.

  Nauczyciele twierdzą jednak, że odgórne wprowadzania mundurów wywoła sprzeciw.

  - Dzieci mają dużą świadomość swoich praw i nie zgodzą się na jednakowe stroje - powiedziała po ogłoszeniu przez MEN pomysłu wprowadzenia mundurków Barbara Więcław, polonistka z Gimnazjum nr 25 w Łodzi.

  Jednak się sprawdzają
  W I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi mundurki są już wieloletnią tradycją. Część uczniów je nosi, inni przekornie unikają, ale nikt chyba nie wyobraża sobie "Kopra" bez tego atrybutu. Wzorem jednego z najlepszych łódzkich liceów uniformy wprowadzają inne licea, gimnazja, a nawet podstawówki.

  Salezjańskie Gimnazjum i Liceum w Łodzi od samego początku wprowadziło mundurki, ale w ubiegłym roku uczniowie sami wybierali krój, który uznali za najlepszy.

  "Choć najlepiej byłoby zlikwidować mundurki, wiem, że jest to mało prawdopodobne. A nowe mundurki są w porządku" - napisał jeden z uczniów na forum internetowym szkoły.

  W Gimnazjum nr 42 w Łodzi mundurki także obowiązują od lat. Zdaniem dyrektor Jadwigi Kubiak, dzięki temu, że uczniowie chodzą w jednakowych strojach w szkole jest bezpieczniej. Nie ma mowy, aby na teren wszedł ktoś niepowołany, ponieważ od razu będzie zauważony.

  - Chodzi o to, aby młodzież czuła się wyróżniona przez swój strój, a nie skazana na jego noszenie - mówi Jarosław Krajewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łodzi, gdzie od tego roku stroje szkolne noszą obowiązkowo pierwszoklasiści.

  Kokosów nie będzie
  Łódzkie szkoły, które wprowadzają obowiązek używania jednolitych strojów starają się obniżyć koszty szycia mundurków. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 mundurki przygotowuje zaprzyjaźniona firma. - Tuniki dla dziewcząt i blezery dla chłopców kosztują jedynie 33 zł - argumentuje Jarosław Krajewski.

  Jeszcze tańsze stroje obowiązują w Gimnazjum nr 42. Rodzice kupują dla swoich dzieci sztruksowe koszule w granatowym kolorze. Taka koszula kosztuje jedynie 30 zł.

  Mundurki mogą być oczywiście o wiele droższe. Szyte na zamówienie, jak w I LO, mogą kosztować nawet 200 złotych. Jeśli składają się także ze spodni i koszuli to cena wzrasta nawet do 300 - 400 zł.

  - Gdyby wszystkie szkoły miały mundurki składające się ze spodni, koszul, swetrów i marynarek to można by na tym zarobić. Na samych koszulach lub fartuszkach kokosów nie będzie - mówi Jan Paterski, właściciel firmy krawieckiej.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.