Wybierz region

Wybierz miasto

  Sąsiedzi wciąż "rozbierają" Łódzkie

  Autor: (wbk, jp)

  2006-11-23, Aktualizacja: 2006-11-23 03:03 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  O zamiarach utworzenia dwóch nowych województw, kosztem m.in. części woj. łódzkiego, mówi się coraz głośniej. Pomysłodawcy z sąsiednich regionów nie poprzestają na przedwyborczych obietnicach.

  O zamiarach utworzenia dwóch nowych województw, kosztem m.in. części woj. łódzkiego, mówi się coraz głośniej. Pomysłodawcy z sąsiednich regionów nie poprzestają na przedwyborczych obietnicach.

  Głównym orędownikiem powołania województwa środkowopolskiego ze stolicą w Kaliszu, które objęłoby także powiat sieradzki i część wieluńskiego, jest Stanisław Zalejski, prezes powołanego specjalnie w tym celu stowarzyszenia. Zabiega o poparcie parlamentarzystów i organizuje spotkania z lokalnymi samorządami, by przekonać je do inicjatywy. Popiera go Jan Pęcherz, prezydent Kalisza, który wygrał ostatnie wybory już w pierwszej turze (ponad 70 proc.).

  - Prezydent rozumie niedostatki reformy z 1999 roku i widzi szanse jej naprawienia - przekonuje Renata Kobierska z biura prasowego Urzędu Miasta w Kaliszu.

  Częstochowianie, którzy marzą o przywróceniu województwa ze stolicą w ich mieście i włączeniu do niego powiatów: radomszczańskiego, pajęczańskiego, wieluńskiego i wieruszowskiego, nie zamierzają poprzestać na deklaracjach sprzed wyborów. Konrad Głębocki, prawnik i ekonomista, który dostał się do Rady Miejskiej w Częstochowie, zamierza informować samorządy ościennych powiatów o wynikach swych badań. Głębocki twierdzi, że w nowym województwie powiaty dostawałyby wyższe dotacje z budżetu centralnego niż do tej pory.

  O powołanie województwa chcą też walczyć kandydaci na prezydenta Częstochowy Tadeusz Wrona i Halina Rozpondek. Najwyraźniej ich słowa nie padają na podatny grunt. W południowej części Łódzkiego nie ma samorządu, który oficjalnie demonstrowałby chęć przyłączenia się do częstochowskiego. Również prezydent Sieradza Barbara Mrozowska-Nieradko sprawę województwa środkowopolskiego uważa za trzeciorzędną.

  Wtóruje jej starosta sieradzki, który odrzucił zaproszenia na spotkania w sprawie utworzenia województwa środkowopolskiego. - Gdyby stolicą województwa miał być Sieradz, moglibyśmy porozmawiać - żartuje starosta Kazimierz Kościelny. - Ale tak na poważnie, to Łódź ma potencjał i chcemy zostać w Łódzkiem.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.