Wybierz region

Wybierz miasto

  Pod patronatem "Dziennika Łódzkiego" roczne stypendia dla polskich talentów

  Autor: (pp)

  2006-11-23, Aktualizacja: 2006-11-23 03:17 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Uwaga studenci III i IV roku kierunków informatyka oraz elektronika i telekomunikacja! Na najlepszych z Was czeka 200 rocznych stypendiów o wartości 10 tys.

  Uwaga studenci III i IV roku kierunków informatyka oraz elektronika i telekomunikacja! Na najlepszych z Was czeka 200 rocznych stypendiów o wartości 10 tys. zł każde i tyle samo notebooków (wraz z oprogramowaniem) po 10 tys. zł. To trofea dla laureatów konkursu pod nazwą "Polskie Talenty", któremu patronuje m.in. "Dziennik Łódzki".

  O stypendia mogą ubiegać się studenci studiów magisterskich w polskich uczelniach, zarówno państwowych, jak i prywatnych, studiujący w trybie dziennym oraz wieczorowo i zaocznie. Aplikacje mogą składać studenci, którzy otrzymali w toku studiów średnią ocen co najmniej 4,0 i działają aktywnie w kołach naukowych bądź uzyskali nagrody w konkursach związanych z kierunkiem studiów za opracowania innowacyjnych programów lub rozwiązań technicznych.

  Zatrzymać najzdolniejszych
  Program "Polskie Talenty", przygotowany przez Fundację Grupy TP we współpracy z Komisją Fulbrighta i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, ma na celu wsparcie najzdolniejszych studentów studiów technicznych i ułatwienie im przyszły start zawodowy, aby w poszukiwaniu pracy nie wyjeżdżali z Polski.

  Organizatorzy programu, poprzez fundowanie stypendiów i komputerów, chcą promować w naszym kraju wykształcenie techniczne i informatyczne. Zwracają bowiem uwagę, że na ok. 1,9 mln studentów w Polsce kierunki techniczne wybrało zaledwie 330 tys., a informatykę studiuje tylko 4 proc. ogółu studentów. Wsparcie materialne ma ponadto służyć wyrównaniu szans życiowych, zawodowych i edukacyjnych najzdolniejszej młodzieży akademickiej pochodzącej z terenów słabszych ekonomicznie.

  Organizatorzy programu odrzucają twierdzenia, że wspomaganie młodych jest niepotrzebne, ponieważ w wolnorynkowych regułach gry, przy szybko rozwijającej się gospodarce, najlepsi i tak wypłyną. Ich zdaniem stwierdzenia te nie pasują do współczesnej rzeczywistości w Polsce.

  - Wciąż dzieli nas zbyt duży dystans cywilizacyjny od państw najwyżej rozwiniętych, abyśmy poprzestali na biernym przyglądaniu się rozwojowi wypadków - mówią organizatorzy.

  Program "Polskie Talenty" ma stworzyć najlepszym studentom warunki porównywalne do tych, jakie mają ich koledzy w krajach przodujących pod względem rozwoju cywilizacyjnego. Ma spowodować, że studenci uznają, iż karierę można z powodzeniem rozwijać w Polsce.

  Fundacja Grupy TP uważa, że jej program stypendialny nie tylko pomoże młodym ludziom rozwijać swoje uzdolnienia, ale też stanie się jednym z ważnych źródeł zasilania polskiej gospodarki w "kapitał wiedzy".

  Jak złożyć aplikację
  Wnioski o stypendium można składać do końca roku. Część dokumentów należy przesłać pocztą elektroniczną, część pocztą tradycyjną. O ich przyjęciu decyduje data nadania. Wnioski nadane po 31 grudnia 2006 roku nie będą rozpatrzone.

  Formularze wniosku można pobrać ze strony internetowej: http://www.polskietalenty.pl.

  Należy do nich dołączyć dwa listy referencyjne od samodzielnych pracowników naukowych, w tym dziekana wydziału, wykazujące dotychczasowe osiągnięcia kandydata oraz nadzieje związane z dalszym jego rozwojem i pracą zawodową lub społeczną. Listy referencyjne powinny być przysłane przez osoby rekomendujące bezpośrednio do biura programu do 31 grudnia 2006 r.

  Procedura konkursowa obejmuje dwa etapy:
  1) ocena spełnienia przez kandydatów wymogów formalnych (m.in. sprawdzenie, czy wpłynął komplet wymaganych dokumentów)
  2) merytoryczna ocena wniosków dokonana przez recenzentów (pierwsza faza) oraz Komisję Kwalifikacyjną (druga faza).

  Recenzentami będą uznane autorytety z danej dziedziny nauki, powołane przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. W skład Komisji Kwalifikacyjnej wejdą, oprócz recenzentów, także osoby wskazane przez Fundację Grupy TP oraz przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości i Komisji Fulbrighta.

  Stypendia przyzna Fundacja Grupy TP i Komisja Edukacyjna Przedsiębiorczości, na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej. Laureaci zostaną poinformowani elektronicznie i listownie nie później niż do 15 marca 2007 roku. Studenci, którzy nie otrzymają stypendium, o wynikach konkursu zostaną powiadomieni listownie.

  Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie internetowej http://www.polskietalenty.pl oraz w biurze programu, które mieści się w siedzibie Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi, ul. Sterlinga 27/29, tel. 0 42 631 95 58.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.