Wybierz region

Wybierz miasto

  Niepotrzebna zgoda na badanie alkomatem?

  Autor: (ksaf)

  2006-11-14, Aktualizacja: 2006-11-14 01:40 źródło: Express Ilustrowany

  Łódzka policja notuje rocznie ponad 100 przypadków, gdy nietrzeźwe osoby odmawiają poddania się badaniu alkomatem i trzeba im pobrać krew. W sieradzkim szpitalu 40-letni lekarz i 41-letni dyrektor placówki odmówili ...

  Łódzka policja notuje rocznie ponad 100 przypadków, gdy nietrzeźwe osoby odmawiają poddania się badaniu alkomatem i trzeba im pobrać krew.

  W sieradzkim szpitalu 40-letni lekarz i 41-letni dyrektor placówki odmówili wykonania takiego zabiegu. Tamtejsza prokuratura postawiła im zarzuty utrudniania wykonywania czynności funkcjonariuszom policji, za co grozi im nawet do 5 lat więzienia.

  - Obaj lekarze tłumaczyli się, że zatrzymany nie wyraził zgody na pobranie krwi, a jest ona konieczna przy wykonywaniu zabiegu - informuje Józef Mizerski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sieradzu.

  - Funkcjonariusze wezwali na miejsce prokuratora, ale ten - mimo że powoływał się na przepisy - też ich nie przekonał. Policjanci pojechali do innej placówki, gdzie bez problemu pobrano krew.

  - Lekarze mają obowiązek pobierania krwi osobom, co do których jest podejrzenie, że są nietrzeźwe. W świetle przepisów prawa karnego jest to zabezpieczenie dowodów do czynności procesowych - informuje podinsp. Mirosław Micor, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

  - Na ustne polecenie funkcjonariusza policji powinni tego dokonać - potwierdza Zbigniew Muszyński, rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, dodając jednak: - Jeśli lekarz odmawia, powinien wskazać innego, który dokona zabiegu.

  - Konieczność pobrania krwi w sytuacji, gdy jest ofiara śmiertelna lub ranny, nie budzi wątpliwości - twierdzi Krzysztof Kumański, dyrektor Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łodzi. - Nie ma natomiast jednoznacznych przepisów nakazujących lekarzowi, by zrobił to w innych sytuacjach.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.