Wybierz region

Wybierz miasto

  Najładniejsze place i rynki

  Autor: dziennik@dziennik.lodz.pl

  2006-11-24, Aktualizacja: 2006-11-24 04:26 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Rynek Manufaktury w Łodzi - nagrodzony w kategorii nowo wykreowana przestrzeń publiczna. Dzięki modernizacji zabytkowego zespołu pofabrycznego Izraela Poznańskiego udało się uratować najcenniejsze poprzemysłowe budynki, ...

  Rynek Manufaktury w Łodzi - nagrodzony w kategorii nowo wykreowana przestrzeń publiczna. Dzięki modernizacji zabytkowego zespołu pofabrycznego Izraela Poznańskiego udało się uratować najcenniejsze poprzemysłowe budynki, którym groziła ruina. W całym kompleksie uwagę zwraca centralnie położony Rynek, który stał się miejscem imprez kulturalnych i spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jest to jedyny plac miejski przeznaczony wyłącznie dla pieszych.

  Nowy Rynek w Łowiczu - nagrodzony w kategorii najlepiej zrewitalizowana przestrzeń publiczna. Komisja konkursowa przyznała nagrodę za udaną, uwzględniającą walory historyczne modernizację płyty Nowego Rynku. Jest jednym z czterech istniejących w Europie rynków w kształcie trójkąta. Udało się odtworzyć zarys fundamentów ratusza i odwzorować go przy użyciu wielobarwnej kostki. Wyeksponowano pierzeje i udało się zachować szpaler cennych lip. Uwagi nie uszły też stylowe ławki, latarnie i atrakcyjnie podświetlona fontanna.

  Plac Teatralny w Sieradzu - wyróżniony w kategorii najlepiej zrewitalizowana przestrzeń publiczna. Przeprowadzono tu udaną modernizację ślepego zaułka, który do niedawna był wykorzystywany tylko jako parking. Dzięki wymianie nawierzchni placu, uporządkowaniu zieleni, montażowi oświetlenia i wyeksponowaniu pomnika Jana Pawła II, powstał atrakcyjny układ placów przed klasztorem Sióstr Urszulanek i Teatrem Miejskim.

  Plac przy Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego - wyróżniony w kategorii nowo wykreowana przestrzeń publiczna. Teren między popularną BUŁ-ą, Wydziałem Zarządzania i parkiem im. Matejki został uporządkowany, dzięki czemu przeistoczył się w elegancki bulwar chętnie odwiedzany przez studentów i pracowników naukowych uczelni. Plac został "umeblowany" zielenią i rzeźbami. Uroku dodaje mu także wyjątkowo trafnie dobrane oświetlenie.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.