Wybierz region

Wybierz miasto

  Łódzkie walczy o 200 mln euro

  Autor: (pb)

  2006-11-23, Aktualizacja: 2006-11-23 07:30 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Województwo łódzkie ubiega się o pokaźną część, liczących 600 milionów euro, dodatkowych funduszy europejskich. Urząd marszałkowski wysłał właśnie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego listę 18 inwestycji, które staną do ...

  Województwo łódzkie ubiega się o pokaźną część, liczących 600 milionów euro, dodatkowych funduszy europejskich. Urząd marszałkowski wysłał właśnie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego listę 18 inwestycji, które staną do konkursu z projektami z województw: śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

  Te cztery województwa zostały poszkodowane przez rząd przy podziale unijnych pieniędzy na lata 2007 - 2013. W październiku Rada Ministrów postanowiła o przyznaniu 600 milionów euro tym województwom, które straciły najwięcej. Ile kto dostanie, zdecyduje ocena projektów nadesłanych na konkurs.

  Największa inwestycja zgłoszona przez nasz samorząd to rewitalizacja łódzkiej elektrociepłowni EC-1 oraz terenów wokół Dworca Łódź- Fabryczna. Unijne pieniądze mają pozwolić na utworzenie w budynkach EC-1 centrum kongresowego, filmowego i wystawienniczego. Całość inwestycji kosztować ma 55 milionów euro. 15 procent tej kwoty wykłada gmina Łódź, resztę - Unia.

  Duży projekt to budowa 5 podłączeń do węzłów autostradowych, co wiązałoby się z gruntowną przebudową łódzkich ulic Brzezińskiej i Śląskiej. Politechnika Łódzka chciałaby ogrzewać swoje budynki wodą ze źródeł geotermalnych. Zarząd województwa łódzkiego zaproponował odnowienie gmachu Muzeum Sztuki w Łodzi.

  Wolbórz potrzebuje obwodnicy, a Tomaszów Mazowiecki chciałby rewitalizacji centrum miasta.

  W sumie koszt projektów wysłanych do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego to 370 milionów euro. Aby je zrealizować, potrzebujemy unijnego wsparcia w wysokości 200 mln euro, w części są one bowiem finansowane przez wnioskodawców.

  O tym, jak podzielić 600 milionów euro, rząd zdecyduje do końca listopada.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.